Naujasis Ukrainos–Lenkijos automobilių gamintojas – ZAZ/FSO

Ukrainos gamintojas ZAZ rengiasi suvienyti Rytų Europos automobilių gamybos pajėgumus. ZAZ, didžiąją dalį jo akcijų valdanti bendrovė „UkrAvto“ ir Lenkijos finansų ministerija suderino Lenkijos automobilių gamintojo FSO pardavimo tvarkaraštį. Vis dėlto nei viena pusė neatskleidžia konkrečios datos.

ZAZ ir FSO anksčiau bendradarbiavo su „Daewoo Motor“, tačiau bankrutavus šiam Pietų Korėjos gamintojui jie, galima sakyti, liko pamiršti. ZAZ ir FSO bendri gamybiniai pajėgumai siekia 400 tūkst. automobilių per metus, o į vieną įmonę sujungti Ukrainos ir Lenkijos gamintojai turėtų nemažai privalumų:

  • „¢ dideles namų rinkas, kuriose gyvena apie 102 mln. žmonių;
    „¢ nacionalinio gamintojo statusą dvejose šalyse, iškurių viena yra ES narė, o kita turi bemuitės prekybos sutartį su Rusija;
    „¢ pigią darbo jėgą;
    „¢ sutartis dėl automobilių gamybos su „General Motors“, „DaimlerChrysler“ ir „AvtoVAZ“;
    „¢ vertikalią integraciją – „UkrAvto“ dominuoja Ukrainos automobilių prekybos bei aptarnavimo srityse.

„UkrAvto“ dar neapsisprendė dėl tolimesnės plėtros. Pasak bendrovės garbės prezidento ir Ukrainos parlamento nario Tarielio Vasadzės, viskas priklauso nuo produkcijos ekonominio patrauklumo. „UkrAvto“ ir ZAZ šiuo metu trūksta tik modernios nuosavos markės. Anot T.Vasadzės, ZAZ galėtų kurti savo modelius, tačiau šiuo metu bendrovę labiau domina bendradarbiavimas su „General Motors“ ir „DaimlerChrysler“.

„UkrAvto“ yra vertikaliai integruota pramoninė grupė, apimanti automobilių gamybą, prekybą bei aptarnavimą. Š iuo metu „UkrAvto“ tiria galimybes kurti savo degalinių tinklą. 2004 m. ši bendrovė užėmė beveik 60% sparčiai augančios Ukrainos automobilių rinkos.

“Opel” automobilių gamyba Ukrainoje

„UkrAvto“ kartu su Š veicarijos investicine bendrove „Hirsch & Cie“ valdo Zaporožėje, netoli Odesos, įsikūrusią ZAZ gamyklą. Bendradarbiavimas su „UkrAvto“ ir jos padaliniu ZAZ užsienio gamintojams yra tiesiausias kelias į Ukrainos rinką. Š iuo metu bendrovė gamina nuosavos „Tavrija“ markės automobilius, modifikuotą „Daewoo Lanos“ versiją bei surenka „Opel“, „GM Daewoo“ ir „Mercedes-Benz“ modelius. „Global Insight“ analitikė Ewa Root tvirtina, kad protekcionistiniai įstatymai padėjo „UkrAvto“ padidinti rinkos dalį nuo 41-45% 2003 m. iki 58% pernai. 2004 metų gegužę Ukrainoje buvo priimtas įstatymas, kuris atleido šalies gamintojus nuo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) su sąlyga, kad šie investuoja visą gautą pelną. Įstatymas leido ZAZ importuoti gamybinę įrangą bei įvairius komponentus. Tuo pačiu metu Ukraina padidino naujų automobilių importo muitus nuo 3% iki 20% bei smarkiai apribojo naudotų transporto priemonių importą.

„Š koda Auto“ vadovas teigė, kad svarbiausias ZAZ bruožas yra tai, kad šis gamintojas nori apimti visas veiklos sritis. „UkrAvto“ ir ZAZ bendradarbiauja su „General Motors“ įvairiose srityse nuo automobilių gamybos iki pardavimo. „General Motors“ vadovas Centrinei ir Rytų Europai Chrisas Lacey teigė, kad JAV gamintojas yra pasiryžęs ir toliau plėtoti bendradarbiavimą su „UkrAvto“.

„UkrAvto“ surenka „Opel“ bei „GM Daewoo“ automobilius ir užsiima „Opel“ bei „Chevrolet“ detalių platinimu. „General Motors“ tvirtina, kad lengviausias būdas ZAZ tapti moderniu gamintoju yra susirasti strateginį partnerį. Tokiu atveju ZAZ turėtų išsaugoti variklių gamybą bei pagerinti savo tiekėjų tinklą. Ch.Lacey teigė, kad „General Motors“ yra pasiruošęs tapti strateginiu ZAZ partneriu.

Jei ne „UkrAvto“ parama, FSO būtų bankrutavęs dar pernai. 2003-2004 m. Lenkijos vyriausybė dėl FSO pardavimo derėjosi su „MG Rover“, tačiau Didžiosios Britanijos gamintojas pasitraukė. Dar priešapsijungimą „UkrAvto“ nupirkdavo 80% FSO produkcijos, už kurią sumokėdavo išanksto. FSO nuo pat bendradarbiavimo su „UkrAvto“ pradžios į Ukrainą eksportuodavo „Daewoo Lanos“. Išpradžių tai buvo beveik pilnai surinkti automobiliai, tačiau vėliau ZAZ pridėjo savo sukurtą 1,3 ltr. benzininį agregatą bei „AvtoZAZ-Motor“ pagamintą transmisiją ir pavadino šį modelį „Daewoo Sens“.

ZAZ gamykla

„UkrAvto“ atstovė spaudai Yulya Mandzyuk teigė mananti, kad iki 2007 m. FSO gaus licenziją gaminti „Chevrolet“ modelius. Ukrainos bendrovė taip pat derasi su potencialiais partneriais dėl ES bei NVS rinkoms skirtų automobilių gamybos Lenkijoje. „Global Insight“ analitikė E.Root mano, kad „UkrAvto“ į Lenkiją gali perkelti naujojo „Lanos“ ar netgi dalies „Chevrolet“ modelių gamybą.

„UkrAvto“ nori pasinaudoti ir FSO tiekėjais. FSO dabar priklauso nemažai detalių gamintojų, kuriuos įkūrė „Daewoo“ ir Pietų Korėjos automobilių komponentų tiekėjai. Tai, pavyzdžiui, „Koram ZZM“, gaminantis stambius plastikinius komponentus, „Dongwon ZS“, gaminantis išmetimo sistemas, bei „Sungsan-ZEM“, gaminantis apšvietimo sistemas. Š ie tiekėjai galėtų aprūpinti ir ZAZ gamyklas Ukrainoje.

„UkrAvto“ vietos rinkai pritaiko ir gamina užsienyje sukurtus modelius. 2003 m. ZAZ pradėjo gaminti rusiškus „VAZ 21093“ ir 21099. Tais pačiais metais „UkrAvto“ tapo „General Motors“ partneriu ir 2004 m. pradėjo senesnės kartos „Opel“ modelių gamybą. Praeitų metų pabaigoje ZAZ pradėjo gaminti antros kartos „Lanos“. 2002 m. „UkrAvto“ tarpininkavo ZAZ ir „DaimlerChrysler“ derybose dėl „Mercedes-Benz“ E klasės ir ML modelių gamybos Ukrainoje. „UkrAvto“ taip pat priklauso išskirtinis „DaimlerChrysler“ atstovas Ukrainoje „Avtokapital“ bei keletas „Mercedes-Benz“ salonų.

Tiek Lenkija, tiek ir Ukraina turi daug didesnį augimo potencialą nei jau išsivysčiusios Vakarų Europos rinkos. Gyventojų skaičius šiose šalyse lenkia Prancūziją ir Ispaniją kartu paėmus, tačiau pernai čia buvo parduota tik 498 tūkst. automobilių. Ekspertai prognozuoja, kad iki 2009 m. Lenkijos ir Ukrainos rinkos išaugs 49% iki 743 tūkst. automobilių.

ZAZ ir FSO gamybos apimčių augimas 2002-04 m. (vnt.)

Gamintojas 2002 m. 2003 m. 2004 m.
ZAZ 23,822 69,582 125,965
FSO 25,016 33,993 43,119
Išviso: 48,838 103,575 169,084

Š altinis: „AutoInsight“

Balandis 26, 2005   Įrašas priklauso rubrikai "Analize"



Parašykite komentarą

Vardas:   
Komentaras: