„PSA/Peugeot-Citroen“ ieško išeities iškritiškos padėties

Š ių metų pirmąjį ketvirtį antrasis pagal dydį Europos automobilių gamintojas „PSA/Peugeot-Citroen“ intensyviai ieškojo būdų krizei įveikti. Vasario mėnesį gamintojui pavyko susitarti su Prancūzijos vyriausybe dėl paramos, o kovo pabaigoje paskalbta apie vadovo atleidimą.

Gelbėdama vietinę automobilių pramonę Prancūzijos vyriausybė pažadėjo suteikti PSA 3 mlrd. eurų (10,4 mlrd. Lt) lengvatinę paskolą, dar 1 mlrd. eurų (3,5 mlrd. Lt) paskola turėtų atitekti PSA finansinių paslaugų padaliniui „PSA Banque“ dilerių investicijoms bei automobilių įsigijimo finansavimui. Mainais į valstybės paramą PSA įsipareigojo neatleisti darbuotojų ir neuždaryti nei vienos išpenkių Prancūzijoje esančių gamyklų.

PSA pasauliniai pardavimai 2008 m. smuko 4,9% iki 3,26 mln. vnt., o veiklos marža smuko iki vos 1%. Pranešama, jog dėl sumažėjusių pardavimų ir restruktūrizacijos kaštų Prancūzijos gamintojo grynasis nuostolis pernai sudarė 343 mln. eurų (1,184 mln. Lt). Spaudoje dažnai pasirodo spėjimų, kad PSA galėtų suformuoti aljansą su „Fiat“, „Mitsubishi“ ar netgi BMW, tačiau toks žingsnis yra mažai tikėtinas, nes „Fiat“ kaip tik dabar kuria aljansą su „Chrysler LLC“, o BMW dar puikiai pamena su „Rover“ įsigyjimu patirtą nesėkmę. Be to, 30,27% PSA akcijų ir net 44,87% balsų valdanti Peugeot šeima neketina parasti gamintojo kontrolės.

Naujasis “PSA/Peugeot-Citroen” vadovas Philippe,as Varinas

Gamintojas taip pat paneigė gandus, jog mainais į finansinę pagalbą PSA galėtų perleisti vyriausybei dalį savo akcijų. Toks žingsnis bendrovės vadovams yra nepriimtinas dėl to, kad tuomet valstybė galėtų kištis į gamintojo valdymą. Prancūzijos vyriausybė turi 15% „Renault“ akcijų ir dažnai vertinama kaip parankus ir turtingas mažumos dalies valdytojas, kuris, esant reikalui, gali užtikrinti bendrovės likvidumą.

Dėl didelių nuostolių kovo pabaigoje buvo atleistas PSA bosas Christianas Streiffas. Manoma, kad žemesnio rango pareigūnus papiktino autoritarinis Ch.Streiffo vadovavimas, o šalies prezidentą Nicolas Sarkozy suerzino kivirčas derantis dėl valstybės paramos sąlygų. Be to, 343 mln. eurų nuostolio turbūt pakaktų išposto išversti ir bet kurį kitą vadovą. Prie viso to prisidėjo ir Ch.Streiffo sveikatos problemos, mat daugelis manė, jog jis taip ir neatsigavo po rimtos ligos praeitų metų gegužę, kurią jis pats pavadino „cerebriniu incidentu“.

Ch.Streiffą pakeis Didžiosios Britanijos-Olandijos plieno gamintojo „Corus“ vadovas Philippe,as Varinas. Jis net 25 metus išdirbo aliuminį gaminančioje Prancūzijos bendrovėje „Pechiney“, o 2003 m. perėjo į „Corus“. Ph.Varinas prie PSA vairo stos š.m. birželio 1 d., o iki tol vadovo pareigas eis gamybos šefas Rolandas Vardanega. Pastebima, kad Ph.Varinas ne tik puikiai išmano sunkiąją pramonę bei pasaulinę valdymo praktiką, bet ir gerai sutaria su šalies valdančiuoju elitu, tad esant reikalui galėtų lengviau derėtis dėl papildomų paskolų. Ph.Varinas į PSA vadovo postą pretendavo ir priešdvejus metus, tad galbūt tuomet jo pateikta strateginė vizija vėliau sudomino bendrovės valdybą.

Balandis 20, 2009   Įrašas priklauso rubrikai "Naujienos"



Parašykite komentarą

Vardas:   
Komentaras: