
Autoverslas
- Ką dyzelių nuosmukis Europoje reiškia Lietuvai
- Alternatyvių degalų dalis naujų automobilių rinkoje jau viršijo 6%
- X klasės „Mercedes-Benz“ taikosi į turtingus keturračių mėgėjus ir buriuotojus
- „Daimler“ pasiruošęs paneigti kaltinimus dėl sukčiavimo su emisijomis
- Tikimasi, kad „E-Pace“ taps populiariausiu „Jaguar“ modeliu
- Pigaus automobilio projektas – „Volkswagen“ decentralizacijos išbandymas
- Kiek elektromobiliai yra švaresni už įprastinius priklauso nuo to, kur jūs esate
- PSA, „Renault“ ir „Suzuki“ domisi galimybe investuoti į „Proton“
- Kodėl „Tesla“ yra nepanaši į nė vieną kitą automobilių gamintoją
- „Kodiaq“ visureigis atveria naujas galimybes „Škoda“ markei
- Archyvas
Paieška
„Ford Model T“: šimtametė legenda
Rugsėjo pabaigoje suėjo šimtas metų nuo legendinio „Ford Model T“ pasirodymo. Tai buvo pirmasis ne aukštuomenei, bet viduriniosios klasės atstovams skirtas automobilis, daugeliui JAV gyventojų sudaręs sąlygas vežimus iškeisti į motorinę transporto priemonę. Per 18 gamybos metų „Ford“ pagamino apie 16,5 mln. šių automobilių, tačiau „Model T“ svarbus ne tik dėl rekordinių pardavimų – galima sakyti, kad būtent nuo jo prasidėjo šiuolaikinė automobilių pramonė.
“Ford Model T”
„Encyclopaedia Britannica“ 1926 m. pripažino, kad masinės gamybos termino autorystė priklauso Henriui Fordui, o viskas prasidėjo nuo H.Fordo apsilankymo Čikagos mėsos fabrike, kuomet pamatęs judančią gamybos liniją jis pradėjo konvejerinę T modelio gamybą. Automobilio surinkimas trukdavo tiksliai 93 minutes. Pasak H.Fordo, pirmadienį 8 val. ryto laivu pristatoma geležies rūda iki trečiadienio 9 val. jau virsdavo užbaigtu automobiliu ir dar per tris valandas pasiekdavo dilerio saloną. Tiksli ir preciziška T modelio gamyba leido sukurti „just-in-time“ atsargų valdymo metodiką, o „Model T“ pirkėjams siūlomi per 5 tūkst. įvairių priedų sukūrė aksesuarų pramonę.
Su šiuo modeliu taip pat susijusi viena garsiausių automobilių pramonės citatų: „pirkėjai gali gauti bet kokios spalvos automobilį su sąlyga, kad jis bus juodas“ (angl. Any customer can have a car painted any color that he wants so long as it is black). Ištiesų H.Fordas spalvų pasirinkimą apribojo dėl to, kad tuomet tik juodi emaliniai dažai džiūvo pakankamai greitai, kad nestabdytų viso gamybos proceso. Tiesa, pačioje gamybos pabaigoje (1926-1927 m.) buvo sukurta ir kitokių greitai džiūstančių dažų, tad pirkėjai jau galėjo rinktis norimą spalvą.
„Model T“ smarkiai paveikė darbo santykius bei turėjo įtakos minimalaus atlyginimo nustatymui: 1914 m. H.Fordui paskelbus, kad kiekvienas 22 m. sulaukęs darbininkas už 8 val. darbo dieną gaus bent 5,50 dolerio, gamyklą apsiautė apie 10 tūkst. vyrų būrys, nes iki tol už 9 val. dieną būdavo mokama 2,34 dolerio. T modelis buvo pravardžiuojamas „skardine Elze“ (angl. Tin Lizzie), nes buvo pagamintas beveik vien išmetalo, o Elze buvo įprasta vadinti patikimą šeimos tarnaitę.
“Ford Model T”
„Model T“ prisidėjo ir prie kainų mažinimo strategijos atsiradimo: išpradžių šis modelis kainavo 850 dolerių, o 1925 m. roadsterio versiją buvo galima įsigyti jau tik už 260 dolerių. Be to, buvo sukurta taupymo programa, kuomet gyventojai kas savaitę išdilerių pirkdavo specialius kuponus, o suklijavę pilną knygą ją iškeisdavo į automobilį – vėliau šia idėja buvo pasinaudota nacistinėje Vokietijoje sudarant sąlygas žmonėms įsigyti „Volkswagen Kaefer“. Tokiu taupymo būdu buvo įsigyta apie 300 tūkst. „Model T“.
Su „Model T“ H.Fordas pradėjo tarptautinę automobilių gamybą – jis turėjo gamyklas Kanadoje, Vokietijoje bei Didžiojoje Britanijoje. 1918 m. „Model T“ teko 50,4% visos pasaulinės automobilių gamybos, o 1923 m. 56,5% pasaulyje užregistruotų automobilių buvo T modeliai – šių rekordų veikiausiai niekam jau nepavyks pakartoti.
Spalis 31, 2008 Įrašas priklauso rubrikai "Naujienos"
Komentarai
Virgis
Labai idomi techninÄ— “Model T” konstrukcija.Žinau , kad neturÄ—jo starterio(pastoviai įkiÅ¡ta priekyje užvedimo rankena),neturÄ—jo sankabos,neturÄ—jo kuro siurblio(Kuro bakas buvo virÅ¡ variklio) ir t.tNorÄ—Äiau paskaityti iÅ¡samiau apie Å¡io modelio konstrukcijÄ….
Parašykite komentarą