„EuroNCAP“ griežtina automobilių saugumo testus

Automobilių saugumo bandymus atliekanti ir jų vertinimus skelbianti organizacija „EuroNCAP“ nuo vasario mėnesio sugriežtino vertinimo kriterijus ir pakoregavo metodiką: iki šiol skelbtus tris atskirus saugumo įverčius (suaugusių keleivių, vaikų ir pėsčiųjų) pakeis vienas bendras įvertinimas. Be to, dabar bus vertinamos ir priemonės, padedančios išvengti autoįvykio. Pilnai įdiegus naują bandymų metodiką aukščiausią penkių žvaigždučių įvertinimą galės gauti tik modeliai, pasižymintys šiomis savybėmis:

  • turintys pakankamą apsaugą nuo kaklo sužalojimų, t.y. aktyvius galvos atlošus;
  • įspėjantys apie neprisegtus saugos diržus visose sėdimose vietose;
  • atitinkantys nustatytus pėsčiųjų saugumo reikalavimus;
  • elektroninė stabilumo sistema (ESP) turėtų būti diegiama bent į pusę pagaminamų automobilių.

Praeitų metų pabaigoje iš„EuroNCAP“ bandytų 30 automobilių net 17 gavo penkių žvaigždučių įvertinimą už suaugusių keleivių saugumą, o 12 turėjo tenkintis kiek kuklesniu keturių žvaigždučių įverčiu. Tuo tarpu vidutinis šių automobilių pėsčiųjų saugumo įvertinimas buvo mažesnis nei 2 balai iš4 galimų. Tikimasi, kad reformavus vertinimo ir bandymų sistemą tokia situacija bus negalima. 1997 m. įkurtą „EuroNCAP“ remia Europos Komisija, ES šalių narių vyriausybės bei nevyriausybinės organizacijos. Kadangi „EuroNCAP“ įvertis laikomas pakankamai objektyviu automobilio saugumo įvertinimu, gamintojai siekia gauti maksimalų penkių žvaigždučių rezultatą ir jį panaudoti reklamos tikslais.

“EuroNCAP” bandymai

Priešdvylika metų „EuroNCAP“ pradėjus automobilių bandymus buvo vertinamas tik suaugusių keleivių saugumas, o vėliau pradėti skaičiuoti ir vaikų bei pėsčiųjų saugumo rodikliai. Vis dėlto tokia trijų atskirų įverčių sistema sudarė sąlygas gamintojams girtis penkių žvaigždučių įvertinimu, nors vaikų ar pėsčiųjų saugumo bandymų rezultatai būdavo ir gana prasti. „EuroNCAP“ generalinis sekretorius Michielis Van Ratingenas mano, kad naujoji sistema leis objektyviau palyginti automobilių saugumą ir nustatys gamintojams tolimesnius siekius. Jis pabrėžė, kad „EuroNCAP“ nori paskatinti gamintojus daugiau dėmesio skirti pėsčiųjų saugumui, o elektroninę stabilumo sistemą (ESP) įtraukti į standartinę įrangą.

Nuo šiol „EuroNCAP“ vertins, kaip priekinės sėdynės saugo keleivių kaklą nuo sužalojimo. Išbandžius 25 modelių sėdynes paaiškėjo, kad tik penkios gali būti įvertintos gerai, t.y. surinko 3-4 balus iš4 galimų, dvylika įvertinta patenkinamai, o aštuonios įvertintos prastai, nes nesurinko net 1,5 balo. Iššių aštuonių prastai įvertintų sėdynių trys yra montuojamos į modelius, kurie neseniai gavo penkių žvaigždučių įvertinimą už suaugusių keleivių saugumą: „Citroen C5“, „Ford Kuga“ ir „Peugeot 308CC“. Beje, pastarojo modelio sėdynė gavo nulį taškų. M.Ratingenas pastebi, kad nuo šiol tokie automobiliai negaus penkių žvaigždučių įverčio.

Greta suaugusių keleivių, vaikų ir pėsčiųjų saugumo į „EuroNCAP“ bandymus įtraukta ir ketvirtoji grupė: saugumo sistemos, padedančios išvengti susidūrimų. Š ioje grupėje bus vertinama, ar automobilis turi stabilumo sistemą, tempomatą su greičio ribojimo funkcija bei ar primena apie neužsegtus saugos diržus. Manoma, kad nuo 2014 m. ESP taps privaloma visiems Europoje parduodamiems automobiliams, o iki to laiko penkios žvaigždutės bus suteikiamos tik tiems modeliams, kurių bent pusė versijų ESP turi kaip standartinę įrangą, o kitiems 35% ją galima užsakyti papildomai. Nuo 2010 m. reikalavimai bus dar labiau sugriežtinti: norint gauti penkias žvaigždutes ESP turės būti standartinė įranga net 90% 27 ES šalyse parduotų automobilių.

Mažasis “Toyota iQ” gavo penkias žvaigždutes pagal naująją bandymų metodiką

Nuo šių metų „EuroNCAP“ maksimalų įvertinimą suteiks tik tiems modeliams, kurių pėsčiųjų saugumo įvertis bus ne mažesni nei 2 taškai iš4 galimų, o nuo 2012 m. reikalavimai bus dar sugriežtinti ir tuomet penkias žvaigždutes bus galima gauti tik tuo atveju, jei pėsčiųjų saugumo rodiklis bus ne mažesnis nei 3,5. Iki šiol aukščiausią 4 balų įvertinimą už pėsčiųjų saugumą yra gavęs tik vienas modelis – „Citroen C6“, turintis smūgio metu pakylantį variklio gaubtą.

Nuo šiol automobilių reklamoje pamačius besipuikuojančias penkias žvaigždutes vertėtų pasidomėti, ar jos suteiktos pagal ankstesnius, ar pagal naujausius 2009 m. reikalavimus. Aukščiausiu įvertinimu pagal naująją metodiką jau gali pasigirti „Volkswagen Golf“, „Mazda 6“, „Mitsubishi Lancer“, „Toyota Avensis“ bei „Toyota iQ“.

Kovas 23, 2009   Įrašas priklauso rubrikai "Analize"



Parašykite komentarą

Vardas:   
Komentaras: